Jedzenie pączków w tłusty czwartek

W karnawale nie brak nam uciechy oraz zabawy, jednak zdecydowanie najbardziej wyczekiwanym dniem w tym okresie przed świętami Wielkiej Nocy jest Tłusty czwartek, podczas którego możemy przynajmniej na chwilę zapomnieć o wszystkich dietach wyszczuplających czy utrzymywaniu niskiej wagi oraz przygotowywaniu sobie figury i formy na wakacje – jedzenie pączków w Tłusty Czwartek to tradycja, z którą nie wypada dyskutować.

Skąd się wziął Tłusty Czwartek?

To ulubione przez wielu święto sięga już czasów pogańskich, jednak związany jest dzisiaj głównie z kalendarzem chrześcijańskim. Tłusty Czwartek jest w kalendarzu ostatnim czwartkiem przed rozpoczęciem się Wielkiego Postu, dlatego już w dawnej Polsce panował tego dnia zwyczaj najadania się na najbliższe czterdzieści dni pokutowania oraz postnego jedzenia. Wcześniej pączki nie były słodkie, a słone – nadziewane słoniną, aby zgromadziły w sobie jak największe pokłady tłuszczu dla przetrwania tego ciężkiego okresu w roku.

Jedzenie pączków w tłusty czwartek

Jedzenie pączków w Tłusty Czwartek – jeszcze zwyczaj czy już tradycja?

Dotychczas obchodzenie Tłustego Czwartku wskazywano jako zwyczaj, który ma nam przynieść dobrobyt – powiedzenia ludowe bowiem mówią, że jeśli ktoś tego dnia nie zje choćby jednego pączka, nie będzie mu się wiodło przez okrągły rok. Wiadomo, lepiej takim rzeczom zapobiegać odpowiednio wcześnie, a zjedzenie jednego pączka można jeszcze w jakiś sposób odpracować, na przykład szybkim spacerem czy domowymi porządkami. Data, kiedy wypada to święto, jest ruchoma, uzależniona od dnia Świąt Wielkanocnych i jeśli święta te uważać powinniśmy raczej za tradycję, Wielki Czwartek również powinniśmy spokojnie do niej zaliczyć – jej historia oraz znaczenie dla społeczeństwa jest bowiem jednoznaczne. Jeśli twój apetyt na te słodkie smakołyki jest nieograniczony, tego jednego dnia możesz sobie pofolgować i spróbować swoich sił stając w szranki w konkursach jedzenia pączków na czas.