Niesamowicie i słodko – Tłusty Czwartek w Bytomiu

Tradycja pochłaniania słodkich pączków w dniu Tłustego Czwartku ma bardzo długą historię, jest też jednym z tych dni, które świętujemy bez przymusu, za to z ogromną przyjemnością oddając się na pastwę pustych kalorii, które ciężko spalić. Tego dnia każdy jakby zapomina o swoich dotychczasowych przyrzeczeniach związanych z niejedzeniem słodyczy czy ze zrzucaniem zbędnych kilogramów i szuka szczęścia w konkursach organizowanych coraz chętniej w miastach przez władze lub działające stowarzyszenia. Jedzenie pączków na czas – Bytom również organizuje zawody, tutaj jednak historia tego wydarzenia jest nieco inna, niż w kolejnych miastach.

Początki Święta Pączka

Już w 2015 roku postanowiono pobawić się na słodko na nowosądeckim rynku. Wtedy jednak całe wydarzenie zostało zorganizowane przez dwa działające na terenie miasta stowarzyszenia – „Młodzi Aktywni” oraz „Dla Miasta”. W konkursie mógł wziąć udział każdy i widać to było po uczestnikach – w szranki stanęli zarówno licealiści, jak i osoby starsze, a także zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Zabawa była wyśmienita, a zwycięzcą została osoba, która w najkrótszym czasie zjadła trzy pączki. Wygrał uczeń technikum, zjadając swoja porcję w zaledwie minutę i dwadzieścia pięć sekund.

Tłusty Czwartek dzisiaj

Obecnie nieco inaczej wygląda tradycja zjadania pączków na czas w Nowym Sączu. Od dwóch lat organizowane są regularne konkursy, które zapewne na stałe wpiszą się w harmonogram imprez miasta. W tym roku odbędzie się tam III edycja Tłustego Czwartku na wesoło, gdzie uczestnicy będą mieli do pokonania w jak najkrótszym czasie pięć znakomitych pączków, a więc nieco więcej niż przy poprzedniej inicjatywie, winszowanie gościom w Rybniku. Zeszłorocznym zwycięzcą okazał się również uczeń, tym razem Zespołu Szkół Budowlanych, który dokonał tego zadania w minutę i dwadzieścia dziewięć sekund. Jak widać, chętnych nie brakuje, można więc przypuszczać, że tego typu inicjatywy będą organizowane coraz częściej oraz rzeczywiście coraz chętniej.